הדברה ביולוגית

יכולתם הטבעית של צמחי התירס להתנגד להתקפות חרקים יכולה להיות מנוצלת באמצעות הדברה ביולוגית, כך עולה ממחקר חדש מאוניברסיטת קיל. כאשר הלחץ גדל על החקלאים להפחית את השימוש בחומרי הדברה כימיים, ניתוחים גנטיים חדשים יכולים לסייע בפיתוח זני גידולים העמידים בפני מזיקים. ההתמדה של רעילות חומרי הדברה כימיים בסביבה והשפעותיה על אורגניזמים שאינם מטרה כולל בני אדם הגבירה את העמידות לקוטלי חרקים ודורשת שיטות חלופיות לשלוט באנשים לא מזיקים מסוימים שלא פיתחו עמידות.

מוצרי הגנת הצומח הינם חומרים פעילים שמקורם ביולוגית המשמשים באופן דומה לחומרי הדברה כימיים על מנת להשיג הדברה בצורה ידידותית יותר לסביבה

בעוד שחומרי הדברה כימיים אחראים לזיהום נרחב ולסיכונים בריאותיים חמורים בשל שאריותיהם במזון, חומרי הדברה ביולוגיים פחות רעילים לבני אדם ולסביבה ואינם משאירים שאריות מזיקות במזיק היעד הספציפי. שלא כמו הקשת הרחבה של חומרי הדברה קונבנציונאליים, המשפיעים על אורגניזמים מגוונים כמו ציפורים, חרקים ויונקים, הם משפיעים רק על המטרה (P) ועל האורגניזמים הקשורים אליהם.

מוצרי הגנת הצומח הם חומרי הדברה שמקורם במקורות טבעיים המשמשים בדרכים רבות להדברת מזיקים

פתוגנים ועשבים שוטים. חומרי ביו הדברה כהגדרתם על ידי ה- EPA הם סוגים מסוימים של חומרי הדברה המיוצרים אורגנית, למשל מחומרים טבעיים, בעלי חיים, צמחים, חיידקים או מינרלים מסוימים. חומר הדברה ביולוגי הוא סוג מסוים של הדברה המיוצר באופן אורגני.

המונח ביו-הדברה מגדיר תרכובות המשמשות להדברת מזיקים חקלאיים באמצעות השפעות ביולוגיות ספציפיות

ולא באמצעות הדברה כימית כללית. חומרי הדברה ביוכימיים הם חומרים המתרחשים באופן טבעי השולטים על מזיקים באמצעות מנגנונים לא רעילים כגון פרומונים מיניים המפריעים לתמציות צמחים ריחניות המושכות חרקים ומלכודות מזיקים.

חומרי הדברה ביוכימיים משמשים כתרכובות ביואקטיביות המתרחשות באופן טבעי הנלחמות במזיקים באמצעות מנגנונים לא רעילים

אלה כוללים תמציות צמחים, פרומונים סמיוכימיים, תרכובות אורגניות שבהן אורגניזמים משתמשים לשליחת מסרים כימיים וחומצות אורגניות. חומרי הדברה ביוכימיים כוללים חומרים המשבשים את ההזדווגות, כגון פרומונים למין חרקים ותמציות צמחים ריחניות שונות המפתות מזיקי חרקים למלכודות.

תהליך זה

המכונה שליטה ביולוגית, כולל שימוש במזיקים או באויבים טבעיים אחרים כחרקים (למשל חיידקים, וירוסים, נמטודות, פטריות) כדי לשלוט באוכלוסיות P. ניתן להשתמש בהדברה ביולוגית לכל סוגי המזיקים, כולל מזיקים ופתוגנים צמחיים, עשבים שוטים וחרקים. השיטות והחומרים הפעילים המשמשים את כל סוגי המזיקים יכולים להשתנות. חומרי הדברה מיקרוביאליים יכולים לשלוט בסוגים רבים ושונים של מזיקים מכיוון שהחומרים הפעילים הבודדים ספציפיים בכך שהם שולטים במזיקים (מזיקים).

הדברה מבוססת כימיקלים מסורתיים לא הצליחה לשלוט במזיקים על גידולים

נמצאו שיטות לא רעילות לשלוט במזיקים חשובים, להפחית את השימוש בחומרי הדברה, להגדיל את הישרדותם של אויבים טבעיים ולהפחית את מספרם ואת הנזקים של מזיקים משניים חשובים.

השימוש ללא הבחנה בחומרי הדברה ביולוגיים בצורת השימוש בכל חלק מהצמח קשור לעמידות

ומכאן הופעתם של מוצרים חדשים כדי להתמודד עם מצב ה- P. למשל, אפשר להחליף חומרי הדברה כימיים סינטטיים קונבנציונאליים בחומרי ביו -הדברה מבלי לשבש מערכות IPM קיימות, כמו במקרה של שימוש ב- B. bassiana לשליטה על עכבישים בחממות.

חומרי הדברה ביולוגיים המכילים מיקרואורגניזמים הם חומרי הדברה כימיים שאושרו על ידי סוכנות הכימיקלים השבדית וניתן להשתמש בהם ולמכור אותם באופן מסחרי

עם זאת, אם ברצונך להדביר מזיקים, ייתכן שתעדיף חומרי הדברה ביולוגיים טבעיים.

חומרי הדברה בטוחים לסביבה ולמשתמשים ושימוש בר קיימא בכימיקלים והשימוש בהם כחלופה לחומרי הדברה כימיים

הוא בעל עניין הולך וגובר כחלק מאסטרטגיה משולבת להדברה (IPM). מזיקים שפוגעים בצמחים בטבע יכולים להוביל לשימוש מופרז בדשן מינרלי וחומרי הדברה רעילים, הפוגעים בסביבה, בצמחים ובעלי חיים וגורמים לבעיות בריאות חמורות לחקלאים. רכיבים משולבים להדברה (IMM) מאפשרים לחומרי ביו -הדברה להפחית את השימוש בחומרי הדברה קונבנציונאליים תוך שמירה על יבול גבוה.

הרעיון המקורי שנתן השראה לניהול מזיקים משולב (IPM) היה לשלב הדברה ביולוגית וכימית על מנת לצמצם את השימוש בחומרי הדברה למינימום הדרוש לייצור כלכלי על ידי שימוש בחומרי ההדברה הנדרשים באופן פחות מפריע מאשר ביולוגי

סוכני שליטה. זה נכון כי רגולטורים ממלכתיים, למעט סביר להניח שארה"ב, אינם מכירים את ההדברה הביולוגית ולא איחרו לזהות את הצורך להסדיר כראוי חומרי ביו הדברה ולהתייחס אליהם כאל חומרי הדברה כימיים סינתטיים.

מיקרואורגניזמים רבים ושונים הפועלים כאנטיגוניסטים לפתוגנים היפר-טפילים ומזיקי חרקים הוכחו כיעילים לחיסון חיצוני

אך רק מעטים פותחו לפני ההכנסה המהירה של חומרי הדברה כימיים בתחילת המאה ה -20. Silver Ag משמש במערכות ביולוגיות של אורגניזמים חיים לרפואה, ניהול צמחים, הדברה וחקלאות לשיפור היעילות והפעילות, עם עדיפות לשיטות ירוקות הקשורות לחיידקים אנטיבקטריאליים, מיקרוביאליים, פטרייתיים, זחליים, דכאוניים, אנטי-דלקתיים. ואנגיוגנזה / פעילות אנטי-ויראלית [8,25-27].

זני החלבון של החיידק Bacillus thuringiensis (Bt)

המשמש כהדברה מיקרוביאלית, מיוצרים כזנים ספציפיים לחרקים מסוימים ואינם מזיקים לאורגניזמים אחרים כגון בני אדם ובעלי חיים. זיהוי ההשפעות החיסוניות של קאירומונים סינתטיים והסינרגיה הקטלנית החדשה בין חומרי הדברה ביולוגיים לקירומים טורפים סינתטיים עלולה להוביל לתכנית הדברה משולבת חדשה המכילה כירומונים סינתטיים כדי להפחית את ההשפעה הסביבתית של התפתחות ההתנגדות וליצור יעיל ובעל קיימא יותר הדברת יתושים. הדבר מגדיל את הצורך בפיתוח אסטרטגיות הדברה משולבות המאפשרות שימוש ב- Bt (Bacillus thureiensis israelensis, BTI) כחומר הדברה ביולוגי לשליטה על אוכלוסיות וריכוז היתושים מבלי לפגוע ביעילות הדברת היתושים.

דילוג לתוכן